Fraud Blocker Ugradne ploče -kako kupiti idealnu ugradnu ploču? - Inelektronik

Koristimo internet kolačiće (cookies) i poštujemo Vašu privatnost kako bi imali optimalno iskustvo na našoj web strani.
Pogledajte Politiku privatnosti za više detalja.

Ugradne ploče -kako kupiti idealnu ugradnu ploču?

Ukoliko nemate dovoljno veliku kuhinju, verovatno ne želite da vam šporet uzurpira prostor i odlučili ste da nabavite ugradnu ploču. Čuli ste da se na ugradnim pločama hrana brže sprema i da imaju različite korisne funkcije, a takođe znate da ovi uređaji ne moraju da budu pravougaonog oblika, što vam omogućava da napravite savršen dizajn vaše kuhinje. A da li ste znali da imate mogućnost da odaberete količinu ringli odnosno grejnih polja koja vam je potrebna i da na vašoj ugradnoj ploči možete da imate na okupu i druge male kuhinjske aparate? O ovome će biti više reči u nastavku, a takođe ćemo vas upoznati sa vrstama ugradnih ploča i nekim njihovim funkcijama kako biste mogli da znate šta ćete dobiti za vaš novac i u skladu sa tim da donesete pravu odluku.

Vrste ugradnih ploča

Kada otvorite kataloge ili internet stranice prodavnica bele tehnike, sačeka vas obilje uređaja sa mnoštvom funkcija, a tu su ponekad i termini za koje baš i niste sigurni šta tačno znače. Kako vam ne bismo napravili zbrku u glavi, ukratko ćemo se pozabaviti ugradnih ploča. Prvo treba da znate da možete da birate između strujnih, plinskih i kombinovanih ugradnih ploča koje rade i na plin i na električnu energiju.

Zatim imate mogućnost da birate ugradne ploče prema materijalu od kojeg je napravljena njihova površina pa tako postoje staklokeramičke ploče,  ploče sa podlogom od emajla ili od inoksa.

Najčešće se koriste ugradne ploče sa podlogom od emajla jer su njihove cene najpristupačnije. Ovakve ugradne ploče su prilično praktične, pouzdane i dugovečne.

Ploče sa podlogom od nerđajućeg čelika odlično se suprotstavljaju fizičkim uticajima i zato traju dugo, a ni cena im nije previše visoka. Većina ovakvih modela ima stilizovan spoljašnji izgled pa se lako uklapaju u dizajn svake kuhinje.

Staklokeramičke ugradne ploče   

Sledeći tip su staklokeramičke ugradne ploče. One se zagrevaju “dok trepnete“, a svi ovakvi uređaji imaju indikator toplote pa ne postoji mogućnost da se opečete. Ako svakog jutra radnim danima pripremate decu za školu ili vrtić a sebe za posao, mnogo vam znači svaki ušteđeni trenutak. Staklokeramička ugradna ploča biće vam pravi saveznik, jer će se dok, na primer, rastopite maslac i izlupate jaja ringla već dovoljno zagrejati i biti spremna za pripremu kajgane. Takođe je bitno istaći da staklokeramička ugradna ploča čuva sobnu temperaturu, ne zagreva vazduh u prostoriji i ne troši uzalud električnu energiju.

Ovakve ploče “ne sarađuju“ najbolje sa posudama od aluminijuma i sličnih materijala jer takvi materijali ostavljaju tragove koje je teško ukloniti čak i pomoću specijalnih sredstava za čišćenje, pa je najbolje da imate posuđe od nerđajućeg čelika. Takođe je bitno naglasiti da staklokeramička podloga zahteva posuđe sa ravnim dnom. Kada je reč o ceni, za ovakve ploče moraćete da izdvojite pozamašnu svotu novca.

Indukcione ugradne ploče

Još jedna vrsta ovih uređaja su indukcione ugradne ploče. One rade tako što magnetno polje deluje na provodnik električne energije. Zahvaljujući tome zagreva se dno šerpe, a ploča je odmah nakon sklanjanja posude hladna. Na ovakvim ugradnim pločama ne može da se desi da vam iskipi mleko, što je veoma značajno onima koji znaju koliko je teško očistiti šporet posle takve nezgode i isterati neprijatan miris iskipelog mleka iz doma. Ukoliko se i vama dešava da kada krenete od kuće u nekom trenutku niste sigurni jeste li isključili peglu, šporet ili neki drugi aparat, indukcione ugradne ploče su odličan izbor, jer ne morate da brinete o tome da li ste isključili uređaj.

Na ovakvim pločama možete da spremate hranu samo u posuđu sa namagnetisanim dnom. Iako su indukcione ploče najskuplje i zahtevaju poseban način održavanja, hrana se na njima najbrže sprema i najveća je ušteda električne energije, pa će se za ove uređaje verovatno najviše “zagrejati“ zaposlene domaćice koje nemaju mnogo vremena za kuhinju. Pogledajte ponudu Bosch ugradnih ploča.

Staklokeramičko-indukcione ugradne ploče

Postoje i staklokeramičko-indukcione ugradne ploče u kojima su spojena 2 tipa – indukcioni i tradicionalni – pa možete da se odlučite za ovu vrstu.

Plinske ugradne ploče

Ukoliko razmišljate o kupovini plinske ugradne ploče, sledi nekoliko redova o ovoj vrsti. Gas odmah po uključivanju dostiže visoku temperaturu i dozvoljava da se temperatura precizno podešava. Pošto je bezbednost uvek na prvom mestu, obratite pažnju da li plinska ugradna ploča ima funkciju za kontrolu gasa koja, ukoliko je neophodno, stopira dotok gasa do gorionika.

Većina ugradnih ploča na plin koristi prirodni gas, ali postoje i modeli koji rade na naftni tečni gas, na propan ili butan. Ako u vašem kraju postoji zemni gas, možete da pronađete modele na kojima postoji mogućnost izbora između zemnog gasa i plinske boce. 

Savremene plinske ugradne ploče poseduju tajmer koji će vas obavestiti zvučnim signalom ako zaboravite da isključite ploču.

Ugradne ploče mogu da budu različitog oblika što vam omogućava da se uređaj i estetski savršeno uklopi u vašu kuhinju.

Ringle na ugradnim pločama mogu fizički da postoje, ili da budu označene konturama (kad smo već kod estetike, ova druga opcija je lepša.) 

Da li odabrati zavisnu ili nezavisnu ugradnu ploču?

ugradne ploce

Kada birate koji od 2 pomenuta tipa ugradnih ploča ćete da kupite, pre svega treba da imate u vidu broj članova vašeg domaćinstva, vaše potrebe i navike.

Ukoliko ste domaćica koja voli da svoju porodicu često počasti starim dobrim medenjacima, biskvitom, sufleom i drugim slatkišima koji se pripremaju u rerni, osim ugradne ploče moraćete da nabavite i ugradnu rernu, dok će za samce ili ljude čije obaveze im ne ostavljaju dovoljno vremena za kulinarstvo nezavisna ugradna ploča biti sasvim dovoljna.

Kao što smo već rekli, ovi uređaji mogu da budu zavisni i nezavisni, odnosno da sa rernom čine jednu celinu i zavise od nje jer se komande za rukovanje ugradnom pločom u tom slučaju nalaze na ugradnoj rerni, a ako odlučite da ova 2 uređaja kupite zasebno, moći ćete da ih ugradite na 2 potpuno različita mesta.

U prilog drugoj opciji ide i činjenica da ukoliko se desi kvar na jednom uređaju, drugi može da funkcioniše sasvim normalno, dok kod zavisne ugradne ploče to nije slučaj.

Šta su domino ugradne ploče?

Svako od nas bi voleo da svoj životni prostor može da uredi po svojoj meri, odnosno da sve ukombinuje baš onako kako mu najviše odgovara i da sve bude nadohvat ruke. Domino ugradne ploče, verovali ili ne, omogućavaju baš to.

Domino radna površina se sastavlja od modula sa funkcijama koje su vama potrebne, a moduli se smeštaju na zajedničku radnu površinu. Zahvaljujući domino ugradnim pločama, sami možete da odredite koliko ćete imati električnih a koliko plinskih ringli i koje još pribore za pripremanje hrane ćete imati pri ruci (na primer, fritezu, gril, ringlu za vok.) Pomoću domino dizajna, sve ovo će biti na jednoj radnoj površini!

Mnogi proizvođači bele tehnike omogućili su da se u domino radnu površinu ugrađuju i kuhinjski aparati kao što su različiti multipraktici, aspiratori i slično.

Sudopera takođe može da bude jedan od elemenata domino radne površine.         

Kako se upravlja ugradnim pločama?

U svetu tehnike displeji i površine osetljive na dodir popularne su već neko vreme, a oni uređaji kojima se rukuje pomoću tastera postaju dosta retki. Ako ste i vi jedna od onih osoba koja se teško rastala od mobilnog telefona “sa dugmićima“ i ako vas muči nostalgija za svim takvim uređajima, verovatno će vas obradovati činjenica da se ugradnim pločama može rukovati na više načina pa u zavisnosti od toga koji način vam je najprihvatljiviji možete da odaberete uređaj po vašoj meri.

Ugradne ploče sa senzorskim komandama su najpopularnije. Njima se rukuje na dodir pa se na ovakvim pločama lako može podesiti temperatura. Ploče osetljive na dodir lakše su za održavanje od onih kojima se rukuje mehanički ili pomoću tastera.

Mehaničko rukovanje vrši se tako što se okreću ručice na uređaju. Ovakvo rukovanje lakše je za korišćenje (ugradne ploče sa mehaničkim upravljanjem su jeftinije), ali ovakav način rukovanja omogućava mali broj funkcija.

Kako održavati ugradne ploče?

Materijal od kojeg je napravljena podloga ploče diktira način održavanja, pa tako staklokeramičke ugradne ploče treba čistiti pomoću sredstava koja blago deluju (odlično će im odgovarati i sredstva za pranje stakla.) Posle čišćenja, staklokeramičku ploču treba protrljati mokrim peškirom ili krpom a zatim obrisati suvom krpom.

Ugradna ploča sa podlogom od emajla zahteva pažljivu negu: nemojte da koristite četke i slične predmete jer će one ostaviti ogrebotine na nežnom emajlu. Ukoliko površina nije mnogo prljava, biće dovoljno da na tanak sunđer ili krpu nanesete tečnost za pranje sudova i tako očistite ploču. Dakle, podloge od emajla čiste se slično kao one od nerđajućeg čelika.    

 

Ukoliko je reč o podlozi od inoksa, bolje je da čišćenje obavljate pamučnom krpom. Poželjno je da krpu nakvasite suncokretovim uljem, a nakon toga površinu očistite alkoholom. Nikako nemojte da koristite abrazivna sredstva jer tako možete da oštetite površinu.

Kada govorimo o održavanju ugradnih ploča, potrebno je da znate da ne treba da za čišćenje koristite sunđer kojim perete sudove, jer sunđer ostavlja tragove sredstva za čišćenje po ploči.

I, naravno, prilikom čišćenja pridržavajte se uputstva koje ste dobili uz ugradnu ploču, jer ćete tako biti sigurni da čišćenje obavljate na pravi način.

Neke funkcije ugradnih ploča

U zavisnosti od vrste i modela, uređaji mogu da imaju različite funkcije kao što su indikator preostale toplote, zaštita od pregrevanja, pojačivač (booster) za brže zagrevanje... Tako, na primer, neki modeli staklokeramičkih ugradnih ploča imaju funkciju AutoFocus čiji je zadatak prepoznavanje veličine posude kako bi se u skladu sa time zagrevao samo prostor ispod posude.

Skupi modeli imaju senzor za temperaturu koji automatski reguliše temperaturu polja, održavajući onu temperaturu koju ste zadali.

Još jedna korisna funkcija savremenih modela ugradnih ploča omogućava da ne morate da budete prisutni u kuhinji dok, recimo, kuvate mleko, jer poseduju senzor koji kada se dostigne temperatura od 100 stepeni smanjuje jačinu pa nema bojazni da će tečnost pokipeti.

Proizvođači ugradnih ploča vodili su računa i o bezbednosti, pa tako postoje modeli sa funkcijom zaključavanja kako bi se sprečilo da dete uključi ploču kada stariji nisu prisutni.                  

 

        

 

      

 

   

 

                    

Sigurna kupovina SIGURNA KUPOVINA
Vaša kupovina na našem sajtu je potpuno bezbedna i bez bilo kakvog rizika. Plaćate prilikom preuzimanja proizvoda i za svaki imate na raspolaganju određeni rok na zadovoljstvo.
detaljnije...
Način plaćanja NAČIN PLAĆANJA
Sve poručene proizvoda platite kada ih preuzmete. Plaćanje se vrši pouzećem i moguće je platiti gotovinom, karticama, i čekovima.
detaljnije...
Dostava DOSTAVA
Sve naše proizvode koje naručite putem naše online prodavnice, dostavićemo vam besplatno na teritoriji cele Srbije...
detaljnije...
UniCredit Bank AllSecure - Vaš Partner za Internet Trgovinu VISA MasterCard Maestro Verified by Visa MasterCard SecureCode

E-mail Newsletter

prijavite se na našu E-mail listu

Viber i SMS Newsletter

prijavite se na našu Viber i SMS listu

© 2024 Inelektronik. All rights reserved.